Колекція ліній дрозофіл кафедри генетики і цитології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна отримала статус об'єкту, що становить Національне надбання, у 2013 році (Розпорядження КМУ № 650-р від 28 серпня 2013 р.) .
|
|
Колекція ліній дрозофіл кафедри генетики і цитології в останні роки є однією з важливих баз для налагодження міжнародного співробітництва (Росія, Великобританія, США), що свідчить про цінність даного матеріалу для генетичних досліджень і про відповідність об'єкту та підходів роботи з ним кращим світовим аналогам. |
Даний об'єкт є колекцією живих організмів, цінність якої полягає в унікальному генетичному матеріалі кожної лінії.
Дана колекція включає лінії дикого типу різного географічного походження, лінії з генними мутаціями (морфологічні, дефекти систем репарації ДНК, термочутливі), ди- та полігенні комбінації (морфологічні, системи зі збалансованими летальними мутаціями), лінії зі штучно сконструйованими генотипами (із заміщеними окремими генами, із заміщеними хромосомами, з трансгенними конструкціями).
Загальна кількість одиниць зберігання: 95 ліній. |
|
Більшість ліній є унікальними для України, є й 15 ліній, що унікальні у світі. За кількістю ліній, за діапазоном можливих досліджень з їх використанням така база не має аналогів в Україні. Колекція кафедри генетики і цитології ХНУ не поступається існуючим аналогам у Російській Федерації та Європі.
>>Детальніше про колекцію ліній дрозофіл
(презентація) >>Детальніше про колекцію ліній дрозофіл
(загальна інформація) |
Колекція ліній дрозофіл кафедри генетики і цитології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна є базою активного розвитку фундаментальних досліджень за такими основними напрямками: вивчення генетичного контролю кількісних ознак та ознак з неповною пенетрантністю, дослідження генетичного контролю неспецифічної стійкості до дії фізичних факторів, дослідження генетичного підґрунтя прояву ефекту гетерозису, вивчення ролі генетичних факторів у процесі старіння, дослідження проявів нестабільності геному, вивчення генетичного контролю ознак поведінки, дослідження мутагенезу, дослідження з вивчення регуляції активності генів, цитогенетичні дослідження та ін. На базі лабораторії генетики дрозофіли проводяться наукові конференції та семінари з генетики та біології даного об'єкту.
|
|
Перспективи розвитку наукового об'єкта включають:
збереження існуючого фонду;
розширення колекції дрозофіли;
підвищення рівня контролю якості генетичного матеріалу;
продовження досліджень за переліченими напрямками;
оцінка видового розмаїття роду Drosophila на території північного сходу та сходу України;
видання спеціалізованої літератури;
проведення міжнародних конференцій та семінарів.
|